E despre frittata, dar să vă spun sincer, e mai mult despre frittata cu leuștean. Leurda, roșiile și orice mai e pe acolo sunt doar pretextul. Știți ce e mai dureros decât faptul că leușteanul nu e chiar printre plantele foarte iubite în România? Că acolo unde există oameni care ajung la o chimie cu planta asta, ea e redusă preponderent la ciorbe. Știu, leușteanul în ciorbă este darul lui Dumnezeu pe pământ. Doar că, din fericire, există viață și dincolo de zemurile noastre milenare.
Una dintre rețetele (e o promisiune) în care voi scrie despre leuștean e și amestecul ăsta cu ou, leurdă, ricotta și roșii cherry.
(Între timp a apărut această de rețetă de tagliattele cu pesto de leuștean, e aici, și e bună rău.)
Puteți să-i spuneți fritată, puteți să-i spuneți omletă la cuptor, asta e ultima problemă a lumii. Important e să fie cu leuștean. (Ea poate fi în multe feluri, la fel de bună, dar acum ne concentrăm pe leuștean.)
Despre leuștean am vorbit mai sus, e bază. Leurdă, dacă nu-i, eu aș pune usturoi verde. Dar acum îi, că-i vremea lui. Ricotta nu-i altceva decât urdă. Puțin mai soft față de cum știu eu că-i urda de la stână, dar e de acolo, din filmul ăla. Dacă nu-i ricotta, poate să fie și urdă. Aș insista să fie una din astea două, tringhiul ăsta amoros cu leușteanul și zeama aia care se scurge de la roșii fac toată magia.
Despre cherry, nu sfatul, ci rugămintea mea ar fi să le lăsați pe ele, să nu le înlocuiți cu roșii, ori mai rău, să le tăiați. Se vor înmuia în tigaie, iar atunci când se vor sparge o să vă umple capul de bucurie.
Ingrediente:
-
-
- ulei de măsline/unt
- 1 ceapă cel puțin medie tăiată felii subțiri
- 300 grame de roșii cherry (la mine au fost 17 bucăți)
- 2 legături de leurdă tocate
- 1-2 legături de leuștean tocate și ele (dacă e legătură mare, zdravănă, ajunge una, leușteanul e important să iasă în evidență, dar fără să domine celelalte gusturi)
- 100-120 grame de ricotta
- 6 ouă bătute
- sare/ipier
-
Cuptorul l-am încălzit la 180 de grade, nu treceți de limita asta. Într-o tigaie am încins uleiul unde am călit ceapa vreo 3-4 minute. Cu unt. Am adăugat roșiile pentru încă un minut – un minut jumate, e suficient.
Am luat tigaia de pe foc și am pus acolo imediat frunzele de leurdă și leuștean deja tocate. Am pus niște sare, am amestecat bine apoi le-am coborât pe toate astea într-o tavă de copt, în cazul meu a fost una ceramică, dreptunghiulară (30×20 cm). Pe care am și uns-o înainte cu puțin ulei.
Peste patul ăla verde încărcat cu frunze și roșii roșii am pus bucăți de ricotta așezate frumos, din când în când. Ca în poza de mai sus.
Pe ouă le-am bătut bine cu sare și piper, le-am turnat peste legume și brânză, am dat tava la cuptor, în partea de mai sus, pentru vreo 25-30 de minute și mai mult nu am făcut.
Merge cu o salată, eu aș folosi una cu castraveți și ridichi. Iar dacă nu vă place cu leuștean, problema e doar la voi. Puteți înlocui cu spanac. Dar ăsta să rămână secretul vostru, prefer să nu aflu niciodată acest adulter cu care eu în cazul ăsta nu sunt de acord.
Merge perfect cu o pâine rapidă cu cheddar, cimbru și semințe de dovleac. Adică cea din poza de mai jos. E fără drojdie, e fără mixer, adică fix rețeta de aici.
#proleustean si aici! Incercat peste weekend, cu o caracatita frageda de la Raionul de Peste, trasa in unt si leustean taiat marunt. Cum ar zice stim-noi-cine, traditional – ca la bunica-n batatura!
Caracatiță ca la bunica din Ardeal, desigur. 🙂
Eu aș da toate ierburile alea la o parte și aș băga niște bacon, frate!
Pui niște bacon pe deasupra, pe dedesubt, și faci sandwich.
Arată fix pe gustul meu! Mi-au luat-o papilele razna. O mai fi cineva prin piață la ora asta?
Oricum, felicitari că ai dat Start acestui proiect, blogul. Totul arată apetisant. Până și pozele.
Știi cum e, la un blog culinar, în primii doi ani e bine să convingi măcar cu poze. După aia încep să apară și rețetele. 🙂
Mulțumesc de mesaj.
Trebuie neaparat sa incerc chestia asta!
Suna bine si, spre rusinea mea, ca provin din familie gurmanda, nu am mancat leustean decat in ciorba
Ba nu, odata in Vama am mancat leustean cu jambalaya si era tare bun. Acum nu mai e bucatarul ala…
[…] o rețetă cu leurdă aici. Care e și cu urzici. Și încă una tot cu leurdă aici. Asta e și cu leuștean. Și vor mai veni. […]
Strașnică reteta.Aroma leusteanului este surprinzătoare iar roșiile îi dau prospețime.
Mulțumesc de comentariu, așa mi-am adus aminte de ea, ieri am făcut-o din nou, i-am pus și poze noi, că tare-i bună.
Eu fac ciorba de leustean. La modul ca leusteanul nu este condiment si actorul principal. Cu carne sau fara, cu zdrente de ou sau fara, urmezi toti pasii pentru a face o ciorba si pui un manunchi mare de leustean. Important e sa iasa „groasa”, plina de legume. Merge si dupa reteta de ciorba de salata (cu slanina si ou) dar inlocuiesti salata cu leustean. Doamne ajuta, ca tare pofta mi-ai facut!
Pe lângă pește mai merge foarte bine. Hai că deja e trecut de miezul nopții și eu mă visez deja printre hale la Obor.